Budowa schodów drewnianych na beton

Budowa schodów na beton

 

 1. Pierwszym krokiem przy rozpoczęciu budowy schodów na beton jest sprawdzenie wymiarów betonów, na których nasze schody mają być ułożone. Chodzi o wysokości betonowych stopni oraz poziom przyszłej podłogi. Mając na uwadze te dwie rzeczy plus grubość trepa należy sprawdzić i dopasować wymiary tak, aby stopnie po ułożeniu trepów były równej wysokości. Dotyczy to zwłaszcza dwóch pierwszych (od parteru) i dwóch ostatnich stopni (przy wyjściu na piętro).

  1. Sprawdzanie i dopasowywanie wysokości stopni
 2. Drugim bardzo ważnym i w zasadzie najważniejszym krokiem jest przeniesienie na ścianę pionów stopni, a od tego ustalenie miejsca przebiegu podstopnicy. Najczęściej schody dzielimy na trzy etapy. Przykładowo 5 stopni prostych, 6 stopni zabiegowych i 5 stopni prostych. Na odcinkach prostych stopnie nie mogą stworzyć wachlarza, lecz muszą być ułożone prosto względem siebie i względem ścian. Dokładne widać to na fotografiach.

  2a. Wymiary na odcinkach prostych

  2. Wymiary na odcinkach prostych

 3. Następnie możemy przystąpić do zrobienia szablonów stopni zabiegowych. Szablony to nic innego jak kartony wycięte i poklejone w wymiarach i kształtach przyszłych trepów. Dzięki nim możemy ze stolarni zamówić takie trepy jakie nas interesują i Pan stolarz też nie musi się głowić co ma wyciąć.3. Szablony zabiegowe

 4. Szablony najważniejsze są na stopniach zabiegowych. Stopnie proste natomiast wystarczy wziąć wymiary. Wybieramy najszerszy stopień i dodajemy 3 cm. Dokładne wyjaśnienie na fotografiach

  3. Szablony zabiegowe (2)

 5. Po sporządzeniu szablonów można powiercić otwory na kołki, które od spodniej strony będą wchodziły w drewno i stabilizowały nasze trepy. Kołki można za pomocą gipsu od razu osadzić w poziomach tak, że potem przy montowaniu trepów nie ma już większych korekt. Mogą być też wkręcone, a poziom trepa regulowany potem za pomocą podkładek.

  4. Wymiary trepów prostych

 6. Trepy i podstopnice montowane są w postaci skręconych ‘’Elek’’. Trep i podstopnica tworzą literę ‘’L’’ i tak są montowane. Żeby wiedzieć, gdzie należy wywiercić otwory na kołki montuje się w nich ostro zakończone znaczniki. Kładziemy ‘’Elkę’’ i odbijamy gumowym młotkiem i mamy zaznaczone miejsca na otwory. Trepy oprócz kołków przytwierdzone są do betonu za pomocą piany.

  6. Elka

 Cena schodów drewnianych na beton

Dokładny cennik budowy schodów drewnianych znajduje się w pliku cena_schodow_drewnianych_na_beton

Copyright © by renowacjaozdabianiemebli.pl 2014 Designed by Świątkowski Krzysztof - krzychotnik@gmail.com