Naprawa i renowacja mebli Warszawa

Czy te rodzaje mebli, które naprawiamy istnieją od zawsze

 

Wiele mebli, które znamy w dzisiejszej postaci, kiedyś w ogóle nie istniało gdyż po prostu nie były ludziom potrzebne. Dopiero z upływem czasu, wzrostem zaludnienia , pojawieniem się coraz to nowszych sprzętów i form spędzania czasu potrzebne zaczęły być coraz to nowe wyszukane meble jak sekretarzyki, buduary, szafy. Dobrym tego przykładem jest stół. Mebel, który dziś wydaje się podstawowy i oczywisty. W czasach średniowiecza były deskowe blaty wsparte na kobyłkach. Prowizorycznie montowane w zależności od sytuacji. Większość czasu stały rozmontowane i oparte o ścianę by nie zajmować przestrzeni. Forma stołu jaką znamy dziś tj. cztery nogi połączone oskrzynieniem i blatem wykształciła się dopiero w XVII–tym wieku.

Meble nie były też towarem powszechnie dostępnym aż do rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Wtedy to powstała większość mebli, które można dziś podziwiać jako meble przedwojenne lub antyki. Meble wcześniejsze od XVII-tego wieku do rewolucji przemysłowej możemy częściej podziwiać w muzeach i galeriach sztuki rzadziej natomiast w mieszkaniach.

Polska przez wiele lat hołdowała tradycji ziemiańskiej i chłopskiej a meble z produkcji przemysłowej też utrzymane w stylu ziemiańskim wypełniły domy mieszkańców miast. Całkiem nowe trendy wprowadziło wzornictwo PRL i nowe zachodnie trendy z lat dziewięćdziesiątych (np. IKEA i moda na minimalistyczne i surowe wnętrza).

Wszystko to znajduje odbicie w dzisiejszych polskich mieszkaniach, gdzie bardzo często tradycja miesza się z nowoczesnością. Generalnie cenimy funkcjonalność, nowoczesne materiały i ich niższą cenę ale wciąż nie rezygnujemy z nawiązywania do naszej tradycji. O ile kuchnia może być nowoczesna np. z płytą MDF, laminatami w kolorze niebieskim, białym i kiwi o tyle w salonie lubimy mieć ciężką masywną bibliotekę po dziadku w kolorze brązowym, orzechowym lub wenge. Bardzo popularne cały czas są meble z czasów PRL. Krzesła, fotele z tej epoki, ale odnowione, z nową tapicerką zaczynają swoje drugie życie. Okleinowane drzwi od szaf, biurka, krzesła, stoliki a nawet boazerie są przyciemniane lub bielone, przemalowywane i odświeżane. Dużą popularnością cieszą się również meble kolonialne oraz tzw. Ludwiki, które często stanowią wystrój bogatszych mieszkań i domów. Coraz popularniejszy staje się design i rzadkie, autorskie rzeczy od projektantów tj. krzesła, stoły z palet i cała masa innych ciekawych rzeczy.

 

Gdzie występują naprawiane meble

 

W różnych typach mieszkań czy to blok czy dom jednorodzinny czy kamienica możemy spodziewać się określonego rodzaju mebli. Podział ten jest orientacyjny.

  • Antyki – kamienice, zabudowa jednorodzinna

  • Meble przedwojenne – bloki tzw. Dworek w Bloku, kamienice, zabudowa jednorodzinna

  • Meble stylowe – bloki, kamienice, zabudowa jednorodzinna

  • Meble PRL – bloki, kamienice, zabudowa jednorodzinna

  • Ikea – wszędzie, czego dowodem niech będą wciąż dobre wyniki finansowe szwedzkiego koncernu w naszym kraju.

  • ,,Ludwiki’’ – kamienice, zabudowa jednorodzinna

  • Meble kolonialne – kamienice, domki jednorodzinne

  • Meble na zamówienie – domki jednorodzinne

 

Naprawa mebli – usterki występujące w poszczególnych rodzajach mebli

 

Każdy z tych rodzajów mebli ma swoje wady i najczęściej występujące usterki.

  • Antyki – usuwanie szkodników i uzupełnianie ubytków, konserwacja tj. nakładanie wosku, politury ponadto wstawki forniru, wzmacnianie konstrukcji np. krzeseł, naprawy tapicerki

  • Meble przedwojenne – usuwanie szkodników, uzupełnianie ubytków, usuwanie zniszczonej, zmatowiałej powłoki i nakładanie nowej ( bejce, lakiery), dorabianie brakujących elementów (listwy, zamki, klucze), wzmacnianie konstrukcji

  • Meble stylowe – odświeżanie powierzchni drewnianej, uzupełnianie forniru. Nakładanie bejc lakierów.

  • Meble PRL – uzupełnienie ubytków, odnowienie powierzchni drewnianej tj. bielenie, zmiany kolorów, usuwanie starych farb olejnych, naprawa oklein, odnawianie lakieru, klejenie krzeseł i naprawa tapicerki

  • Meble nowoczesne – naprawa pospolitych przetarć, ubytków, wgniecenia, odejścia okleiny od zamoczenia (pęcherze), odklejenie okleiny od płyty wiórowej, zacinające zawiasy, prowadnice, rozregulowane drzwiczki, usuwanie starych powłok farb, lakierów i nakładanie nowych czyli przemalowywanie, odświeżanie frontów drzwiczek

  • ,,Ludwiki’’ – usuwanie emalii którymi nierzadko były potraktowane te meble (wg informacji od doradców handlowych z Leroy Merlin)

  • Meble kolonialne – naprawa pęknięć , uzupełnienie ubytków i powszechnych przetarć





Copyright © by renowacjaozdabianiemebli.pl 2014 Designed by Świątkowski Krzysztof - krzychotnik@gmail.com